Strona głowna  /  JADŁOSPIS
JADŁOSPIS

 

 

 

 

Poniedziałek 11-01-2021

Śniadanie I: Mleko, weka (mąka pszenno żytnia) z masłem 83%, pasta z sera biegłego z rzodkiewką, ogórkiem, papryką i szczypiorkiem, herbata z cytryną i miodem.
Śniadanie II: Chleb sądecki (mąka pszenna) z masłem 83%, kiełbasa żywiecka podsuszana, 
ogórek małosolny, herbata z sokiem.

Obiad : Barszcz biały na białej kiełbasie z ziemniakami i z majerankiem  (seler, śmietana 12%) z koperkiem. Ryż zapiekany z jabłkami i cynamonem, porcja serka truskawkowego, kompot malinowy.

 

Wtorek 12-01-2021

Śniadanie I: Kawa zbożowa na mleku, chleb galicyjski (mąka pszenno żytnia) z masłem 83%, szynka drobiowa, papryka czerwona, herbata z pigwą.
Śniadanie II:. Galaretka poziomkowa, biszkopty, mandarynka.
Obiad: Rosół drobiowo wołowy z ryżem (seler ) pietruszka zielona. Kotlet mielony, marchew duszona z groszkiem, ziemniaki, kompot wieloowocowy.

 

Środa 13-01-2021

Śniadanie I: Herbata z cytryną, weka (mąka pszenna) z masłem83%, jajko gotowane, ogórek świeży, pomidor, szczypiorek.

Śniadanie II: Chleb słonecznikowy (mąka pszenno żytnia) z masłem 83%, szynka wiejska, sałata zielona, szczypiorek, herbata z sokiem.

Obiad: Zupa pomidorowa z makaronem muszelki (seler, śmietana) pietruszka zielona. Kluski leniwe z serem i masełkiem, jabłko, kompot z owoców leśnych.

 

Czwartek 14-01-2021

Śniadanie I: Kawa zbożowa na mleku, chleb żytnio razowy (mąka pszenno żytnia) z masłem 83%, schab nie ze wsi, rzodkiewka, szczypiorkiem, herbata z cytryną.

Śniadanie II: Banan, pałeczki kukurydziane.

Obiad: Zupa z zielonego groszku z lanym ciastem (seler, śmietana 12%), pietruszka zielona. Kociołek wieprzowy ( papryka, ogórek, pieczarki) , kalafior gotowany na parze, ziemniaki, kompot wieloowocowy.
 

Piątek 15-01-2021

Śniadanie I: Mleko, bułka (mąka pszenna) z masłem 83%, ser żółty salami z bazylią i oregano, szczypiorkiem, herbata z cytryną.

Śniadanie II: Chleb sądecki (mąka pszenna) z masłem 83%, parówki cielęce ( 83% mięsa), keczup, herbata z owoców leśnych.

Obiad: Zupa krupnik na wywarze wołowym z pęczakiem (seler, śmietana 12%), pietruszka zielona. Paluszki rybne, surówka z kapusty kiszonej z marchewką i jabłkiem, cebulką i oliwą, ziemniaki, kompot wiśniowy.

 

 

 

Woda mineralna niegazowana do picia dostępna dla dzieci przez cały dzień 
 

W JADŁOSPISIE PODKREŚLONE SĄ SKŁADNIKI, KTÓRE STANOWIĄ SUBSTANCJE POWODUJĄCE ALERGIE LUB REAKCJE NIETOLERANCJI (na podstawie rozporządzenia parlamentu europejskiego i rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r.)
 

Receptury potraw, wędlin, pieczywa dostępne są w holu głównym pod jadłospisem.
 

Z przyczyn niezależnych od przedszkola jadłospis na dany dzień może ulec zmianie.


Ostatnia aktualizacja: 2021-01-08