Menu
Strona głowna  /  JADŁOSPIS
JADŁOSPIS

 

Poniedziałek 17-01-2022

Śniadanie I: Mleko, weka (mąka pszenna ) z masłem 83%, powidła śliwkowe  niskosłodzone (100% owoc), kalarepa, herbata z cytryną.

Śniadanie II: Chleb razowy ( mąka razowa) z masłem 83%, kiełbasa krakowska podsuszana, ogórek kiszony, szczypiorek, herbata zielona.
Obiad: Barszcz ukraiński ziemniakami  (seler, śmietana 12%) pietruszka zielona. Makaron świderki pod śniegową pierzynką z masełkiem, kompot wieloowocowy, jabłko.  

Wtorek 18-01-2022

Śniadanie I: Herbata z cytryną i miodem, chleb żytnio razowy (mąka pszenno żytnia) z masłem 83%, szynka tradycyjna, rzodkiewka, szczypiorek, herbata z pigwą.
Śniadanie II: Budyń czekoladowy, andrut, banan.                                
Obiad: Zupa kalafiorowa z ryżem (seler, śmietana 12%) pietruszka zielona. Sznycelek drobiowy, surówka z selera i jabłka z jogurtem naturalnym, ziemniaki ze szczypiorkiem, kompot wieloowocowy.                                                          

Środa 19-01-2022

Śniadanie I: Zupa mleczna z płatkami kukurydzianymi i suszonymi owocami, weka (mąka pszenna) z masłem 83%, pasta jajeczna ze szczypiorkiem i majonezem, herbata malinowa.

Śniadanie II: Chleb sądecki ( mąka pszenna) z masłem 83%, pasztet drobiowy pieczony, ogórek świeży, szczypiorek, herbata z cytryną i miodem.
Obiad: Zupa krem z marchewki z groszkiem ptysiowym (seler, śmietana 12%), pietruszka zielona. Łazanki z mięsem i kapustą, mandarynka, kompot malinowy.

Czwartek 20-01-2022

Śniadanie I: Kakao, chleb słonecznikowy  (mąka pszenna) z masłem 83%, szynka drobiowa, papryka żółta, szczypiorek, herbata z owoców leśnych.
Śniadanie II: Bułka maślana, herbata malinowa.
Obiad: Rosół drobiowo wołowy z makaronem muszelki (seler) pietruszka zielona. Bitki schabowe z tymiankiem i rozmarynem, sałatka z buraków z papryką, cebulką i oliwą, ziemniaki ze szczypiorkiem, kompot wiśniowy.

Piątek 21-01-2022

Śniadanie I: Kawa zbożowa na mleku, chleb galicyjski (mąka pszenno żytnia) z masłem 83%, szynka pieczona z ziołami, pomidor, sałata rucola, szczypiorek, herbata zielona.
Śniadanie II: Herbata z cytryną i miodem, weka (mąka pszenna) z masłem 83%, pasta z sera białego z makrelą wędzoną i szczypiorkiem.
Obiad: Kapuśniak z ziemniakami i majerankiem  (seler) pietruszka zielona. Racuchy drożdżowe z jabłkami ( wyrób własny), porcja twarożku waniliowego, kompot wieloowocowy.

           

Woda mineralna niegazowana do picia dostępna przez cały dzień na salach.

 

PODKREŚLONE  SKŁADNIKI STANOWIĄ SUBSTANCJE POWODUJĄCE ALERGIE LUB REAKCJE NIETOLERANCJI

(na podstawie rozporządzenia parlamentu europejskiego i rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r.)

 

Receptury potraw, wędlin, pieczywa  dostępne są w holu głównym pod jadłospisem.

 

Z przyczyn niezależnych od przedszkola jadłospis na dany dzień może ulec zmianie.

 


Ostatnia aktualizacja: 2022-01-16