Menu
Strona głowna  /  JADŁOSPIS
JADŁOSPIS

Poniedziałek 16-05-2022

Śniadanie I: Zupa mleczna z płatkami kukurydzianymi i suszonymi owocami, weka (mąka pszenna ) z masłem 83%, serek naturalny z ziołami, herbata malinowa.
Śniadanie II: Herbata z cytryną,  chleb słonecznikowy (mąka żytnia ) z masłem 83%, szynka wiejska, papryka żółta, sałata zielona.
Obiad: Zupa kalafiorowa z ziemniakami (seler, śmietana 12%), pietruszka zielona. Makaron świderki ze szpinakiem duszonym na maśle, ser chedar, jabłko, kompot wieloowocowy.

Wtorek 17-05-2022

Śniadanie I: Kakao, chleb żytnio razowy (mąka pszenna ) z masłem 83%, kiełbasa krakowska podsuszana, rzodkiewka do zgryzu, sałata roszpunka, herbata zielona.
Śniadanie II: Galaretka brzoskwiniowa, słomka ptysiowa, gruszka.
Obiad: Rosół drobiowo wołowym z ryżem (seler), pietruszka zielona. Sznycelek drobiowo wieprzowy, sałata zielona z rzodkiewką, jajkiem, szczypiorkiem i jogurtem naturalnym, ziemniaki z koperkiem, kompot malinowy.

Środa 18-05-2022

Śniadanie I: Kawa zbożowa na mleku, bułka z ziarnami (mąka pszenna) z masłem 83%, szynka tradycyjna z ziołami, pomidor, mix sałat, herbata owocowa.
Śniadanie II: Banan, pałeczki kukurydziane. 
Obiad: Zupa fasolowa z zacierką (seler), pietruszka zielona. Pierogi ruskie ( wyrób własny), winogrona, kompot wiśniowy.                                                                                          

Czwartek 19-05-2022

Śniadanie I: Kakao, weka (mąka pszenna) z masłem 83%, pasta wiosenna z rzodkiewką, ogórkiem, papryką i szczypiorkiem, herbata z pigwą.
Śniadanie II: Sałatka owocowa (wyrób własny), jabłko, banan, ananas, brzoskwinie, truskawki, gruszka, kiwi, pieczywo chrupkie z sezamem.
Obiad: Botwinka z ziemniakami (seler, śmietana 12%), pietruszka zielona. Bitki schabowe z tymiankiem i rozmarynem, marchew mini z masełkiem, kasza pęczak kompot malinowy.

 Piątek 20-05-2022

Śniadanie I: Mleko, weka (mąka pszenna) z masłem 83%, pasta jajeczna ze szczypiorkiem i majonezem, herbata zielona z cytryną.
Śniadanie II: Bułeczka maślana z kruszonką, herbata malinowa.
Obiad: Zupa krupnik na wywarze wołowym (seler, śmietana 18%), pietruszka zielona. Pulpet z miruny z koperkiem, sałatka z ogórka zielonego, pomidor, cebulką i oliwą, ziemniaki ze szczypiorkiem, kompot wieloowocowy.

         

 Woda mineralna niegazowana do picia dostępna przez cały dzień na salach.

 

KURSYWĄ ZAZNACZONE SĄ SKŁADNIKI, KTÓRE STANOWIĄ SUBSTANCJE POWODUJĄCE ALERGIE LUB REAKCJE NIETOLERANCJI

(na podstawie rozporządzenia parlamentu europejskiego i rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r.)

 

Receptury potraw, wędlin, pieczywa  dostępne są w holu głównym pod jadłospisem.

 

Z przyczyn niezależnych od przedszkola jadłospis na dany dzień może ulec zmianie.

 


Ostatnia aktualizacja: 2022-05-15