Samorządowe Przedszkole nr 131 STOKROTKA


GALERIA

ZAPRASZAMY NA FOTORELACJE

KONKURS PIERNICZKOWY ROZSTRZYGNIĘTY!

SŁODKI WERDYKT JURY !

Kochani!!! Wszyscy spisaliście się na MEDAL!!! Prac napłynęło od 38 przedszkolaków, a pierniczków na choinkę ho ho ho? Św. Mikołaj był zachwycony rodzinnymi wypiekami, bo to dla niego miało być wystrojone drzewko. Zdecydowanie trudniej miało jury. Po długich naradach postanowiło nagrodzić wszystkie prace za kreatywność, rodzinną współpracę, poświęcony czas, zaangażowanie.

Na szczególne wyróżnienie zasługują pierniczki w następujących kategoriach:

NAJBARDZIEJ PACHNĄCE:

Mikołajek Krawczyk z Gwiazdeczek i Michaś Krawczyk ze Słoneczek

NAJBARDZIEJ PULCHNE:

Mateuszek Cisło z Pszczółek

NAJWIĘKSZE:

Alusia Jagła z Motylków

Ola Brodzińska z Motylków

Karolinka Jagła z Pszczółek

NAJBARDZIEJ FILMOWE- MINIONEK

Antoś Sobala ze Słoneczek

NAJPIĘKNIEJ WYLUKROWANE:

Olcia Trulka z Koniczynek

NAJPIĘKNIEJ ?WYMALOWANE?

Lilusia Matyjasik z Koniczynek

Leoś Zapałowicz z Koniczynek

Samuś Zapałowicz z Motylków

PIERNIKOWA BOMBKA 3D:

Zosia Kozielec ze Słoneczek

RECZNIE FORMOWANE- nie wycinane

Karolek Kosztyła z Koniczynek

NAJBARDZIEJ CZEKOLADOWE:

Asia Jaworska z Żabek

Hubert i Wiktor Drzewiccy z Gwiazdeczek

Antoś Chruściel z Koniczynek

NAJBARDZIEJ OGWIAZDKOWANE:

Natan Bielecki z Pszczółek

Tak naprawdę wszystkie są wyjątkowymi SŁODKIMI DZIEŁAMI SZTUKI!!! Kolorowymi, ozdobionymi nie tylko lukrem. Mamy nadzieję, że dzięki takiemu działaniu, miło i wspólnie spędziliście czas w swoich domach.

Gratulujemy WSZYSTKIM uczestnikom MAŁYM i dużym i życzymy dalszych sukcesów i niesamowitych wrażeń kulinarnych. Kto wie, może kiedyś jakaś Stokrotka zostanie piernikowym MasterChef-em?!

Gekon Krzyś, tarantula Tekla, pyton królewski Kasia czyli ŻYWA LEKCJA BIOLOGII

Słoneczka, Koniczynki, Motylki i Gwiazdeczki uczestniczyły w niesamowitych zajęciach z niezwykłymi zwierzakami. Każde z nich miało swoje imię. I tak np.: gekon to Krzyś, tarantula Tekla, modliszka Monika, pyton królewski- Katarzyna, żółw Orzeszek?itd. Dowiedzieliśmy się, że Krzysiu zamiast uszu ma dziurki  w głowie, a Tekla ma osiem malutkich oczy, którymi prawie nic nie widzi. Węże były gładkie i przyjemne w dotyku. Śmiałkowie, mieli odgadnąć z zamkniętymi oczami, kto kryje się w worku- a była to ?umięśniona mocno? Kasia. Krzysiu potrafił chodzić nawet po pionowych powierzchniach bo jego nóżki miały przyssawki, a Tekla na odwłoku ma dwa małe kądziołki przędne za pomocą których tworzy pajęczynę, Biały wąż pełzając po dywanie zawsze kierował się do swojego pana, a pomarańczowa jaszczurka mogła się nadąć gdyby czuła się niebezpiecznie. Jednak tak się nie stało czyli wniosek jest jeden- czuła się u nas fantastycznie? Bardzo nam się taka lekcja podobała.

Żabki i Pszczółki w Wieliczce

6 grudnia nasze starszaki wyruszyły na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. Podczas spaceru z przewodnikiem podziemnymi tunelami, dzieci poznały legendę o św. Kindze oraz historię i ciekawostki na temat kopalni. Przedszkolaki odwiedziły 20 komór wykutych w skałach, podziwiały solne rzeźby oraz solne jeziorko, przy którym słuchały muzyki Chopina. W czasie tej pasjonującej i pełnej odkryć wyprawy dzieci dowiedziały się, że sól jest nie tylko słona, ale tworzy wielobarwne kryształy o różnych formach. Było Wspaniale!

Piękno Polskich Legend - wyniki konkursu

Stokrotkowy konkurs plastyczny pt. PIĘKNO POLSKICH LEGEND - rozstrzygnięty! Zgłoszonych zostało osiem wspaniałych prac wykonanych przez dziewięciu autorów. Najbliższą sercu młodych artystów okazała się nasza krakowska legenda o Smoku Wawelskim, która została zilustrowana aż czterokrotnie! Wyobraźnię dzieci rozbudzili również: Lajkonik, Warszawska Syrenka i Król Popiel. Piękno prac konkursowych wzbudziło wśród naszych przedszkolaków zainteresowanie legendami i zachęciło do słuchania czytanych przez rodziców i nauczycieli tradycyjnych polskich historii.

Po burzliwych naradach jury konkursowe przyznało następujące nagrody:

1 miejsce: 

bracia Leonard z grupy koniczynki oraz Samuel z grupy motylki za pracę LAJKONIK, Zuzanna z grupy żabki za pracę KRÓL POPIEL, Jakub z grupy gwiazdeczki za pracę SMOK WAWELSKI, 

 

2 miejsce:

Magdalena z grupy koniczynki za pracę WARSZAWSKA SYRENKA, Alexander z grupy żabki za pracę SMOK WAWELSKI, Łucja z grupy pszczółki za pracę SMOK WAWELSKI, 

 

3 miejsce:

Gustaw z grupy żabki za pracę SMOK WAWELSKI, Kamil z grupy gwiazdeczki za pracę SYRENKA WARSZAWSKA, 

Wszystkim młodym artystom serdecznie GRATULUJEMY! 

 

Piesek u Koniczynek, Pszczółek i Żabek

Nasze przedszkolaki z grup Koniczynki, Pszczółki i Żabki gościły u siebie łagodną i kochaną suczkę Nelę rasy Golden Retriver. Dzieci poznały zasady zachowania się w obecności pieska, dowiedziały się też jak dbać o czworonoga. Dzieci przygotowywały dla Neli różne zadania i zagadki, a ona bez trudu sobie z nimi radziła. Na koniec każdy z przedszkolaków przybił z Nelą psią piąteczkę!

Zerówkowicze wystąpili na dużej scenie - Na Jesienną Nutę

Nasi zerówkowicze z grup Żabki i Pszczółki zaprezentowali swoje umiejętności taneczne oraz wokalne występując na scenie MCK im. A. Bursy podczas VII Przeglądu Artystycznego - NA JESIENNĄ NUTĘ. Jesienną piosenkę i taniec z szarfami widzowie nagrodzili gromkimi brawami, a organizatorzy nagrodzili upominkami. Na koniec przedszkolaki posiliły się małym co nieco, a potem dumne i szczęśliwe wróciły do przedszkola.

 

DZIEŃ MISIA

 Skoro Dzień Misia - to z misiem było ćwiczone, biegane i skakane, a nawet na głowie stane. Misie były podrzucane, łapane i malowane.  Odbył się misiowy slalom z celowaniem woreczkiem do kieszonki misia. Na koniec Gumisie i Lubisie czyli misiowe smakołyki ucieszyły wszystkie smyki. W tym dniu nasze pluszowe misiaki wróciły chyba przeszczęśliwe do domów.

Szkoła do hymnu

W czwartek 10 listopada punktualnie o godzinie 11.11 nasze przedszkolaki odśpiewały Mazurka Dąbrowskiego. Jak co roku starsi i młodsi spotykają się by w ten piękny sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Gwiazdeczki - Spacerkiem po Krakowie

Gwiazdeczki wraz z rodzicami uczestniczyły w interaktywnych zajęciach pt., Spacerkiem po Krakowie. Prezentowane przez rodziców najważniejsze symbole naszego miasta a przez dzieci pieśni i tańce naszego regionu w atrakcyjny sposób utrwaliły w nas miłość do naszej małej ojczyzny.

Żabki - obchody Święta Niepodległości

9 listopada Żabki zaprosiły swoich rodziców na muzyczno - poetycki spektakl w blasku świec. Mama Mikołaja nakreśliła młodym artystom historię listopadowego święta, a tradycyjne pieśni i wiersze przybliżyły wszystkim ducha Święta Niepodległości. Taniec z szarfami w narodowych barwach pięknie zwieńczył całą uroczystość.

Pasowanie Przedszkolaków

Słoneczka i Koniczynki zostały uroczyście pasowane do PRZEDSZKOLNEJ RODZINKI. Było wyjątkowo i sportowo czyli bardzo wybuchowo... Słychać było śpiewy, tańce i nieziemskie wywijańce. Jakby tego było mało, to na gimnastyce się do końca wyszalało...
 

Koniczynki Czeladnikami Obwarzanków

Dokonało się, pierwszy zawód Koniczynki mają w ręku. Obwarzanki wiemy jak wyrabiać: że dwa wałeczki się wałkuje z kulek dwóch, że się je łączy, a potem zaplata i na dziesiątkę do gorącej wody wsadza, potem posypuje ziarenkami i bach do pieca na 10 minut. Gotowe!!! Po wypiekach przygotowywaliśmy się do Święta Niepodległości - oczekując na busa- podziwialiśmy na Placu Matejki - pomnik Bitwy pod Grunwaldem, jadącą bryczkę i Barbakan... było ŚWIETNIE!!!

Bieg Przedszkolaka

Nasze wysportowane przedszkolaki wraz z Panią Alicją wystartowały w II Mistrzejowickim Biegu Przedszkolaka. Młodzi biegacze wykazali się nie lada kondycją, wspaniale reprezentując STOKROTKĘ!

Pieczemy bułeczki

14, 17 i 18 października Mamy naszych przedszkolaków przeprowadziły dla dzieci niesamowite warsztaty kulinarne! Na początku była teoria - pokaz prezentacji multimedialnej OD ZIARENKA DO BOCHENKA. Następnie praktyka - samodzielne  ważenie i dodawanie składników oraz zagniatanie ciasta. Kolejnym etapem było formowanie bułeczek i dekorowanie ich sezamem lub makiem. Kiedy wypieki rumieniły się w piekarniku, dzieci uczestniczyły w degustacji różnych rodzajów pieczywa. Na końcu dumne przedszkolaki zabrały swoje pachnące bułeczki do domów, by pochwalić się rodzicom nowymi umiejętnościami i wiedzą. 

Policja w Stokrotce

11 października do naszego Przedszkola przybyli wyjątkowi goście  - funkcjonariusze policji. Opowiedzieli nam o zasadach bezpiecznego poruszania się po ulicach i zaprezentowali swoje mundury. Na koniec każdy z nas mógł przymierzyć prawdziwą policyjną czapkę i potrzymać lizak!

Gwiazdeczki i Motylki na Ranczo Artemida

13 X przedszkolaki uczestniczyły w fantastycznej przygodzie, w której w roli głównej była przyroda?Ekologiczne warsztaty zapoznały dzieci z przygotowaniem tejże do zimowego snu oraz codziennych zwyczajów wiejskiej zagrody. Wykopki ziemniaków, jesienny zbiór warzyw oraz proces ich przechowywania i obróbki w wyjątkowy sposób przybliżyła nam pani Jadwiga. Pieczony ziemniak smakował doskonale. Konik Emos ugościł nas w swojej stajni i tyle ciekawych rzeczymogliśmy się o nim dowiedzieć, Natalia i Maks przewieźli nas na swoim grzbiecie, Zefir raźno ciągnął bryczkę a osiołek Lola z apetytem pałaszowała z naszych rączek marchewki.. Mogliśmy też samemu wydoić krówkę Mućkę, która z wielka cierpliwością dała nam duuuużo mleka?

Pszczółki i Żabki w teatrze

Dnia 11 października grupy Pszczółki i Żabki wyruszył do Nowohuckiego Centrum Kultury na spotkanie z magicznym światem teatru. Bajkowa scenografia i pełne uroku lalki, dzięki aktorom przeniosły nas wprost do Doliny Muminków. W napięciu czekaliśmy na wyjaśnienie zagadki tajemniczego kapelusza, który spadł z nieba? lub nie wiadomo skąd. Wróciliśmy do przedszkola pełni niezapomnianych wrażeń. 

Kącik małego smakosza

W tym tygodniu Panie Kucharki zaserwowały nam kolejne nowości. 

Zakręcone roladki pełne warzyw wyglądały tak apetycznie, że nikt nie krecił nosem na "zielone". :)

Serek straciatella z malinkami opiszemy jednym słowem - pychotka!

Pszczółki i Żabki odwiedzają gospodarstwo agroturystyczne

Dnia 26 września nasze przedszkolaki z grupy V Żabki oraz z grupy VI Pszczółki wybrały się na wycieczkę do malowniczo położonego gospodarstwa agroturystycznego Przy Leśniczówce w Czernej. Dzieci swoją przygodę rozpoczęły od spaceru po gospodarstwie, podczas którego oglądały ogromne maszyny rolnicze i poznawały ich przeznaczenie. Jednak największą atrakcję stanowił dla dzieci wesoły zwierzyniec. Na początku Gospodyni oprowadziła nas po stajniach i zapoznała z ich mieszkańcami: łagodnymi konikami i kucykami które można było głaskać, króliczkami o miękkim futerku, wesołym osiołkiem, rozbrykanym byczkiem, krówką i najsłodszym na świecie malutkim cielaczkiem, nie brakowało też kurek i stada owiec. Następnie każdy przedszkolak mógł usiąść w siodle i wyruszyć na krótką przejażdżkę z łagodną klaczą Malwinką. Wreszcie przyszedł czas na odpoczynek - dzieci wypiły ciepłą herbatkę i zjadły pyszne kiełbaski upieczone na ognisku. Na końcu Pan Gospodarz wypuścił wszystkie koniki na pastwisko. Dzieci z zachwytem podziwiały ich galop i zabawy. To była ciekawa wycieczka z mnóstwem atrakcji. 

Koniki, kucyki - Koniczynki brykają na "czterokopytnych" :-)

W Ośrodku Jazdy Konnej Elanus - Koniczynki poznały wszystkie koniki - ich imiona, a nawet zobaczyliśmy konie krwi arabskiej. Zwierzaki pozwalały się głaskać, a my wcale nie baliśmy się ich. Potem jeździliśmy na kucyku Lilusi. Na końcu Pan Kuba wypuścił wszystkie konie, a my podziwialiśmy je jak biegają po wybiegu. Dowiedzieliśmy się też ile razy dziennie jedzą, ile razy wychodzą na pole... To była ciekawa lekcja z przyrody :-)